В трансграничния район Бургас – Къркларели ( в област около 100 х 100 от него) са разположени четири пункта за събиране на проби за сухо, мокро и общо отлагане на атмосферни замърсители. Тяхното местоположение е показано на картата.
Българските пунктове за пробонабиране се намират в обсерваториите на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ-БАН), където се извършват редовни метеорологични измервания. Местоположението на тези пунктове може да се види тук.
Пуктът за пробонабиране в Къркларели, Турция се намира на територията на Института Ататюрк за изследване на почвата и водните ресурси (виж картата).
В Кайнарджа, Турция на 5 км северозападно от гр. Пинархисар, е разположен вторият пункт (карта).
Системи за ръчно пробонабиране са направени и инсталирани от двамата партнъори по проекта. Тези системи позволяват събиране на проби от мокро (валеж), сухо (аерозоли) и общо (мокро и сухо) отлагане на атмосферни замърсители. Пробонабирането се извършва от обучен за целта персонал.
Снимки на системите за ръчно пробонабиране в Бургас и Ахтопол могат да бъдат видени тук.
Снимки на системите за пробонабиране в Къркларели и Кайнарджа могат да се видят тук.
Автоматичен събирач на валежни проби бе купен и инсталиран в Ахтопол през месец август 2014г. Уредът - WADOS, произведен от австрийската фирма Kroneis GmbH, служи за автоматично разделяне и събиране на сухи и мокри атмосферни отлагания. Инструментът е уникален за България. Подобни уреди обикновено са част от регионални фонови станции за мониторинг на околната среда, те могат да се намерят в станциите на програмата Global Atmospheric Watch (GAW) на Свтовната Метеорологична Организация, свързана с изменнеия на климата. Подобни уреди са също част от апаратурата на редица национални мрежи за наблюдаване и изследване на ефекта на атмосферното замърсяване върху екосистемите. Снимки на уреда WADOS инсталиран в Обсерваторията на НИМХ в Ахтопол мога да се видят тук.